Електронний поліс ОСАГО обговорюється на рівні регуляторів страхового ринку і страхових компаній кілька років. Впровадити його хочуть з метою впорядкування ринку обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (автоцивілки).Система електронного полісу ОСАГО

Обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є найпопулярнішим страховим продуктом серед населення, оскільки обов'язковість його придбання регламентована чинним законодавством, а за його відсутність передбачені фінансові санкції, які накладають органи ДПС.

Нинішня ситуація на ринку ОСАГО нагадує стихійний ринок, на якому агенти масово порушують правила оформлення полісів. При розрахунку вартості поліса ОСАГО не беруться до уваги коригуючі коефіцієнти, з яких формується ціна. Агенти можуть оформити поліс автоцивілки в рази дешевше, ніж це передбачено затвердженими тарифами МТСБУ. Подібне відбувається через те, що страхові компанії самі схвалюють порушення правил оформлення полісів страхування агентами. У підсумку, ці порушення відтягують потоки платежів від добросовісних і стабільно працюючих страхових компаній на користь одноденних страховиків, для яких головне «зрубати грошей» по-швидкому і піти з ринку.

Впровадження системи електронний поліс ОСАГО.

Багато експертів покладають великі надії на те, що електронний поліс ОСАГО зможе вирішити проблеми ринку автоцивілки. Насправді впровадження електронного полісу ОСАГО зможе вирішити проблеми на ринку ОСАГО частково.

Як зміниться ринок ОСАГО при впровадженні системи електронних полісів автоцивілки?

1. Поліси ОСАГО будуть дійсними. За даними МТСБУ за 2013 було загублено страховиками близько 70 тисяч бланків ОСАГО. Ймовірно, всі ці бланки були виписані водіям і в результаті велика кількість водіїв не змогли розраховувати на страхове покриття.

2. Ціна на поліс ОСАГО стане адекватною розрахунковими тарифами. Тарифи на страховий поліс автоцивілки розраховуються виходячи зі збитковості різних типів транспортних засобів на певній території. Електронний поліс ОСАГО братиме дані по транспортному засобу із бази даних ДАІ і це унеможливить порушення цінової політики. Автомобілі будуть забезпечуватися страховкою згідно їх типу та оформити поліс ОСАГО на транспортний засіб типу С за ціною В стане неможливим.

Впровадження електронного поліса ОСАГО не вирішить усіх проблем, а зможе лише частково. Демпінг на ринку ОСАГО буде здійснюватися за рахунок більш високого агентської винагороди і фактор цінової конкуренції залишиться. Причиною цьому є модель виплат за полісом ОСАГО. Водії будуть купувати поліс за принципом нижчої ціни, оскільки у разі пошкодження їх автомобіля за компенсацією доведеться звертатися в страхову компанію винуватця ДТП.

Разом із впровадженням електронного поліса ОСАГО необхідно змінити процедуру виплат та ввести систему прямого врегулювання. Суть прямого врегулювання полягає в тому, що потерпіла сторона звертається за компенсацією збитку в страхову компанію, яка продала їй поліс. За такої моделі водії будуть більш ретельно ставитися до вибору страховика, щоб потім у разі ДТП отримати виплату за страховим полісом.